Spis treści
Nasze strony powstają w WordPressie, który jest obecnie najczęściej wybieranym oprogramowaniem CMS na świecie. Ponad 40% stron działa w oparciu właśnie o ten system zarządzania treścią. I choć WordPress cieszy się ogromną popularnością, to nadal krąży wokół niego całkiem sporo mitów. Czas zatem obalić je w tym artykule!
WordPress to narzędzie tylko do blogowania
Ten mit w dużej mierze wynika z historii WordPressa. Początkowo oprogramowanie rzeczywiście było przeznaczone właściwie wyłącznie dla bloggerów. Co więcej, powstało właśnie jako następca systemu blogowego b2/cafelog. Z czasem twórcy WordPressa dodali jednak wiele praktycznych funkcji i przekształcili swój CMS w o wiele bardziej wszechstronne narzędzie. Obecnie w Devispace wykorzystujemy ten system zarządzania treścią przy projektach zarówno prostych stron OnePage, jak i bardziej złożonych projektów.
WordPress nie oferuje unikalności stron
WordPress słynie z szerokiego wyboru gotowych szablonów stron. Prawdopodobnie to właśnie to stoi za przekonaniem, że w tym CMS-ie trudno stworzyć unikalną witrynę. Nasz zespół udowadnia jednak, że jest to jak najbardziej możliwe. Po prostu nie korzystamy z gotowych szablonów i każdy projekt budujemy zupełnie od zera. W ten sposób dostarczamy naszym klientom niepowtarzalne strony, które są w pełni dopasowane do ich potrzeb i pozwalają im wyróżnić się na tle konkurencji.
WordPress nie nadaje się do dużych stron
Kolejnym dość często powtarzanym mitem o WordPressie jest to, że nie sprawdzi się w przypadku witryn z wieloma podstronami czy też z dużym ruchem. Nic bardziej mylnego! Oprogramowanie doskonale nadaje się także do tworzenia rozbudowanych serwisów z wieloma funkcjami, zapewniając przy tym szybkie ładowanie i płynne działanie. Duży ruch również nie jest problemem dla strony w WordPressie, o ile wybierzesz odpowiedni hosting i zadbasz o prawidłową optymalizację. Nadal masz wątpliwości? Być może pomoże rozwiać je fakt, iż na WordPressie są oparte strony takich gigantów jak Forbes, Uniwersytet Harvarda czy też Sony Music.
WordPress nie jest dla branży e-commerce
Nasi klienci często pytają, czy na WordPressie można stworzyć sklep online. Jest to jak najbardziej możliwe – w tym celu korzystamy ze wtyczki WooCommerce, która została stworzona właśnie z myślą o wirtualnym handlu i należy do najpopularniejszych tego typu narzędzi na świecie. Co więcej, jeśli potrzebujesz tylko opcji płatności online i nie chcesz tworzyć sklepu, to możesz po prostu użyć wtyczki WPForms z formularzami płatności. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku np. stron dla psychologów z opcją zapłacenia za wizytę online.
WordPress nie jest skalowalny
Z własnego doświadczenia wiemy, że strony zbudowane w WordPressie są jak najbardziej skalowalne. Oznacza to, że witryny oparte na tym CMS-ie mogą zapewnić optymalne działanie wraz np. z rosnącym ruchem czy też dodawaniem nowych elementów. Na dodatek dzięki licznym wtyczkom i integracjom możesz wzbogacić swoją stronę o kolejne funkcje. W przypadku zwiększonych potrzeb można dodać zasoby do istniejącego serwera lub dodać większą liczbę serwerów, co zapewni satysfakcjonującą wydajność strony.
WordPress jest zupełnie darmowy
Ten mit ma w sobie odrobinę prawdy. W WordPressie rzeczywiście można zbudować stronę zupełnie za darmo na gotowych szablonach bez opłat i następnie korzystać tylko z bezpłatnych narzędzi. W przypadku WordPress.com można nawet mieć darmową domenę, ale pojawi się w niej końcówka „wordpress.com”. Jeśli jednak zależy Ci na oryginalnej domenie, unikalnym designie czy też zaawansowanych funkcjach, to należy liczyć się z pewnymi wydatkami, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na usługi profesjonalnych projektantów stron. Pamiętaj również o kosztach utrzymania witryny, czyli m.in. o hostingu.
WordPress jest trudny w obsłudze
Czy obsługa strony zbudowanej w WordPressie może przysporzyć trudności? Jeśli jesteś zupełnie początkującą osobą w świecie Internetu, to jest to jak najbardziej możliwe. Jednak już podstawowa znajomość obsługi komputera i odrobina cierpliwości podczas nauki obsługi własnej strony pozwolą Ci zarządzać nią niemal w 100% samodzielnie. W przypadku zamówienia projektu w Devispace możesz także liczyć na specjalny filmik instruktażowy i profesjonalne wsparcie posprzedażowe.
WordPress nie jest bezpieczny
Takie przekonanie często bierze się z tego, iż WordPress jest oprogramowaniem typu open source. Wbrew pozorom otwarty dostęp do kodu źródłowego nie ułatwia jednak hakowania stron stworzonych w oparciu o ten CMS. Co więcej, to właśnie ta cecha zwiększa bezpieczeństwo witryn w WordPressie. Społeczność skupiona wokół tego oprogramowania jest naprawdę ogromna, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych błędów np. w przypadku nowych wtyczek lub po ważnych aktualizacjach.
***
Masz więcej pytań dotyczących stron w WordPressie? Daj nam znać, a nasz doświadczony zespół z przyjemnością na nie odpowie. Zachęcamy również do kontaktu w celu omówienia szczegółów projektu Twojej wymarzonej strony internetowej!