Agencja VS Freelancer – z kim warto nawiązać współpracę?

Spis treści

agencja czy freelancer

Tworzenie stron internetowych od podstaw dla kompletnego laika może być ogromnym wyzwaniem. Jest to dość czasochłonne, a zabierając się za to pierwszy raz, efekt może nie spełnić naszych własnych oczekiwań. Czasami lepiej jest oddać pewne zadania w ręce kogoś, kto zajmuje się daną tematyką i ma na jej temat wiedzę.

Projektowanie i tworzenie stron internetowych możemy zlecić zarówno agencji, jak i freelancerowi. Co będzie lepszym rozwiązaniem? Kto podejdzie do tematu bardziej kompleksowo? Czy realizacja zarówno przez freelancera, jak i agencję będzie na tym samym poziomie?

Freelancer, czyli wolny strzelec bez zobowiązań

Wybór między agencją a freelancerem jest dość trudny – zaufać i powierzyć zadanie jednej osobie, czy jednak lepiej będzie skorzystać z usług agencji, która w zespole ma kilka bądź kilkanaście, a nawet więcej osób w zespole, a każda z nich odpowiada za inne zadania? Współpraca z freelancerem narzuca trochę ograniczeń – gdy wybierzemy osobę, musimy całkowicie się zdać na nią i na jej umiejętności. Oczywiście, nie chcemy umniejszać nikomu, aczkolwiek rzadko tak bywa, by jedna osoba była specjalistą od wszystkiego – często się zdarza, że freelancer nie jest w stanie sprostać wszystkim zadaniom samodzielnie, ponieważ zajmuje się w głównej mierze np. tylko kodowaniem bądź grafiką, nie mając ogromu wiedzy na inne tematy.

Zaplecze i środki freelancera

Freelancerzy posiadają również mniejsze zaplecze technologiczne niż agencje, większą część stanowią studenci, którzy chcą podreperować swój budżet i stawiają swoje pierwsze kroki. Za freelancerami często przemawia również dość dobra stawka, ale warto przemyśleć formę rozliczenia się z wykonawcą zlecenia – freelancerzy często nie posiadają działalności gospodarczej, przeważnie nie odprowadzają podatku VAT, co równa się pracy dokonywanej niejako na czarno.

Agencja, czyli kompleksowa opieka projektu przez sztab osób

W przeciwieństwie do freelancera agencja to zazwyczaj sztab kilku, kilkunastu, bądź nawet większej ilości osób. Zazwyczaj każdy pracownik agencji jest specjalistą w swojej dziedzinie, a wielu specjalistów tworzy kompleksową obsługę projektu i klienta na najwyższym poziomie. Większa ilość osób to większa ilość głów, co przekłada się na większą ilość pomysłów na realizację różnych zleceń. Szereg specjalistów pozwala również na większą ilość usług w tym samym czasie, oprócz tworzenia profesjonalnej strony Internetowej, agencja może jednocześnie promować ją w wielu miejscach jednocześnie, na co freelancerowi po prostu nie starczyłoby czasu. 

Zaplecze i środki agencji

Agencje mają większe zaplecze technologiczne, więcej środków, aby inwestować w rozwój i poprawiać tym samym jakość usług, które zazwyczaj są na wyższym poziomie niż te proponowane przez freelancera. Niestety, nieczęsto się zdarza, aby freelancer mógł sobie pozwolić na takie inwestycje i rozwój. Również sposób rozliczenia jest tu dość istotny – agencje to działalności gospodarcze, wszystko rozliczane jest zgodnie z prawem wraz z odprowadzaniem podatków.

Podsumowując

Ponownie podkreślając, że nie w naszym zamiarze jest umniejszanie komuś, freelancerzy w większości nie są w stanie zapewnić kompleksowej obsługi projektu. Niestety, jedna osoba nie jest w stanie zastąpić szeregu specjalistów, by w całości przeprowadzić skomplikowane i większe projekty. 

Agencje mają sporą przewagę nad jednoosobową załogą, jaką jest freelancer, a głównie dzięki kompleksowości usług, jakie mogą nam zaproponować.

Zapisz się na newsletter

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on google
Google+

Może będziesz zainteresowany tym:

Woocommerce shop

Zalety sklepu na WooCommerce

Spis treści WooCommerce jest coraz szybciej rozwijającym się rozwiązaniem z zakresu e-handlu elektronicznego. Pozwala ono na uruchomienie sklepu internetowego bez potrzeby gromadzenia nadmiernych zasobów finansowych,

Czytaj więcej »

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu