Prostymi słowami...
Domena składa się z nazwy (devispace) i rozszerzenia (.pl).
1. Nazwa domeny – to unikalny adres internetowy Twojej marki.
Rodzaje domen możemy podzielić na:
Domeny brandowe
Nazwa domeny brandowej powinna być oparta na Twojej marce (np.: McDonalds.com). W ten sposób użytkownicy będą znajdować, zapamiętywać, udostępniać i identyfikować Twoją firmę. Jeżeli masz już nazwę firmy, powinieneś użyć jej również jako nazwę domeny. Nazwa ta musi być łatwa do zapamiętania i przyjazna do oka. Brandowa domena jest głównym kluczem do SEO. Na przykład, czy McDonalds zarejestrowałby nazwę domeny na NajlepszyFastFoodNaŚwiecie.com? Nie! McDonalds ma ugruntowaną markę, która nie potrzebuję dodatkowych słów kluczowych w Swojej nazwie domeny.
Domeny słów kluczowych
Podsumowując, jaką domenę wybrać?
Odpowiednia nazwa domeny strony internetowej może być kluczem do sukcesu. Jeżeli będzie łatwa do zapamiętania, przyjazna do oka, a przy okazji dobrze widoczna w Google to z pewnością pomoże dotrzeć do jeszcze większej ilości potencjalnych klientów. O czym więc trzeba pamiętać, by prawidłowo stworzyć nazwę domeny? Zachowaj prostotę i skup się na budowaniu marki.
UWAGA
Nie przesadzaj z długością, jeżeli jednak chcesz użyć domeny słów kluczowych, nie probuj zapchać wszystko, to ma być krótko i na temat.
Np.: domena o nazwie najlepsza-kawiarnia-z-najlepszja-kawa-w-polsce.pl tylko zaszkodzi, bo na pewno nikt ją nie zapamięta, a to jest najważniejsze.
2. Rozszerzenie.
No dobrze, z nazwą już wiemy, a co dalej?
Rozszerzenie domeny – jest to końcówka domeny. Znajduję się po nazwie i rozpoczyna się kropką. Najpopularniejszym rozszerzeniem na całym świecie jest .com, warto go użyć jeżeli Twoja działalność jest skierowana również dla użytkowników zagranicznych. Istnieją również wiele innych końcówek domeny.
Rozszerzenia możemy podzielić na:
- domeny krajowe - np. .pl, .de, .ae, .ru, .gr
- domeny komercyjne - np. .com, .net
- domeny funkcjonalne - .edu, .biz, .gov, .pro, .org
- domeny narodowo-funkcjonalne – np. .net.pl, .biz.pl, .com.pl, .info.pl
- domeny geograficzne – np. .nyc, .waw.pl, .berlin.de, .wroclaw.pl, .kaszuby.pl
Podsumowanie
A teraz już napewno wszystko wiesz, przypomnijmy sobie…
McDonalds.com
VS
dobre-i-smaczne-burgery.com
Wybór domeny jest bardzo znaczącym etapem w powstaniu strony internetowej. Odpowiadając na pytanie: „Co to jest domena?”.
Najprostszą odpowiedzą będzie – Domena jest nazwą strony internetowej.
Dokładnie przemyślana domena przyczyni się do budowania świadomości marki. Najważniejsze, o czym warto pamiętać, jest to, że domena musi być łatwa do zapamiętania, przyjazna dla oka (nie zbyt długa), może być nazwą Twojej firmy lub może zawierać słowa kluczowe (w zależności od celu istnienia przedsiębiorstwa: aby budować markę – warto użyć nazwy firmy, aby jak najszybciej zdobywać klientów w krótkim czasie – warto używać słowa kluczowe), bez użycia myślników, znaków specjalnych i cyfr.
Wybór domeny jest bardzo ważnym etapem dla firmy w stworzeniu strony internetowej. Nie jest to skomplikowane, ale warto przydzielić odpowiednią ilość czasu, aby przemyśleć wszystkie „za” i przeciw”.