Co to jest UX/UI i dlaczego to jest ważne podczas tworzenia strony internetowej?

Spis treści

ux ui designers working

UX oraz UI to pojęcia kluczowe z punktu widzenia projektowania stron internetowych i aplikacji mobilnych. Znajomość tych zagadnień pomaga zwiększyć wartościowy ruch z wyszukiwarek oraz zainteresować klientów – tak, aby nie opuszczali strony internetowej, lecz dokonali transakcji. Co warto wiedzieć o UX oraz UI?

UX i UI – co to właściwie jest?

UX, czyli User Experience, to nic innego jak doznania użytkownika. Są to doznania towarzyszące korzystaniu ze strony www, aplikacji mobilnej lub też innego produktu. Zadaniem UX jest sprawienie, aby produkt był intuicyjny w użytkowaniu, przyjazny dla klienta oraz atrakcyjny dla grupy docelowej.

UI, czyli User Interface, to interfejs użytkownika. Interfejs sam w sobie to sposób łączenia ze sobą różnych rzeczy tak, aby użytkownik mógł korzystać z oprogramowania. Mowa tu o zestawieniu wyglądu i rozmieszczeniu poszczególnych elementów. Całość ma być przyjazna dla użytkownika i intuicyjna w obsłudze. UI obejmuje aspekty techniczne – łatwy dostęp do niezbędnych funkcji, odpowiedni opis, właściwe rozlokowanie treści czy też hierarchia informacji. Jest to także kolorystyka i typografia strony www lub aplikacji.

Ważna jest współpraca pomiędzy specjalistami od UX oraz UI. Dzięki temu możliwe jest bieżące wprowadzanie ewentualnych zmian dotyczących funkcjonalności i intuicyjności obsługi stron www czy aplikacji.

Jakie są różnice pomiędzy UX oraz UI?

UI wiąże się przede wszystkim z umiejętnościami kreatywnymi. Ważne jest poczucie estetyki oraz znajomość obsługi programów graficznych. W przypadku UX istotne są umiejętności interpersonalne i analityczne. Osoba zajmująca się UI ma za zadanie zaprojektować interfejs oraz stworzyć produkt, natomiast specjalista od UX testuje gotowe rozwiązanie.

UI to zatem przede wszystkim praca na programie, natomiast UX współpraca z użytkownikiem oraz w razie konieczności analizowanie, jak dane kwestie rozwiązała konkurencja. UX wiąże się również z przeprowadzeniem badań, audytów i wykrywaniem błędów.

Zarówno UX, jak i UI są niezbędne do prawidłowego działania stron internetowych oraz aplikacji mobilnych.

ux/ui designing

Dlaczego UX/UI są tak ważne podczas projektowania stron www?

UX i UI odgrywają istotną rolę w generowaniu konwersji (e-commerce) oraz zbieraniu leadów. Są one ważne z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych. Algorytm Google uwzględnia m.in. czy strona jest intuicyjna w obsłudze.

Każdy użytkownik oczekuje, aby odwiedzana przez niego strona www była przejrzysta. Jeżeli uzyskanie pożądanej informacji jest utrudnione, najczęściej rezygnuje i zamyka stronę internetową, szukając odpowiedzi gdzie indziej (czyli najczęściej na u konkurencji). Gdy UX nie spełnia oczekiwań klienta, ten z pewnością nie wróci już na taką stronę. Przyjazna witryna to taka, która działa szybko, jest przejrzysta, nie marnuje czasu użytkownika oraz jest estetyczna.

Niegdyś w pozycjonowaniu w Google ogromną rolę odgrywały słowa kluczowe i ilość linków zwrotnych do strony. Obecnie strony indeksowane są nie tylko na podstawie contentu, ale również wielu innych elementów. Mowa tu m.in. o szybkości ładowania strony oraz możliwości wyświetlania jej w różnych rozdzielczościach.

Jeżeli UX i UX nie są odpowiednio zaprojektowane, klienci zdecydowanie częściej wychodzą ze stron i nie powracają do nich. To natomiast może skutkować m.in. spadkiem poziomu sprzedaży czy zainteresowania usługami. Ważna jest intuicyjność, która pozwoli klientom przejść sprawnie przez wszystkie etapy „podróży” po stronie www. Czasami wystarczy tylko kilka sekund, aby klient źle poczuł się na stronie i wyszedł z niej, by szukać pomocy u konkurencji. Dla przykładu w przypadku sklepów internetowych ważne z punktu widzenia użytkownika jest to, aby szybko i bezpiecznie dokonać zakupów.

Podczas tworzenia stron internetowych niezwykle istotne jest uwzględnienie potrzeb użytkownika, a także zasad, jakimi kieruje się Google podczas pozycjonowania stron www. Obecnie nikt nie wyobraża sobie witryny, która nie jest przyjazna urządzeniom mobilnym. Dlatego podczas tworzenia stron konieczne jest uwzględnienie nie tylko kwestii związanych z SEO, ale także UI i UX.

Zapisz się na newsletter

Podziel się tym wpisem

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Telegram

Może będziesz zainteresowany tym:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu.
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Klikając, akceptujesz politykę prywatności i warunki