Gdy w teorii wszystko powinno działać, a w praktyce nie działa nic – co zrobić, gdy nasza strona internetowa nie przynosi oczekiwanych wyników?

Spis treści

gdy w teorii wszystko powinno działać

Posiadasz stronę internetową, zadbałeś o słowa kluczowe, masz ciekawą ofertę, ale statystyki dotyczące odwiedzin i konwersji dalej wyglądają słabo? Przyczyn może być wiele, na szczęście mamy sposoby na to, żeby zmienić sytuację. Zastanawiasz się jak zadbać o sprzedaż za pomocą strony internetowej? Wyjaśniamy.

Strona internetowa nie przynosi oczekiwanych wyników? Problem może leżeć w SEO

Jeżeli Twoja strona nie przyciąga klientów, zazwyczaj przyczyną jest nieodpowiednia kampania SEO. Zastanów się, czy nie popełniłeś poniższych błędów.

Strony internetowe – słaba optymalizacja SEO

Tworząc treści dla strony internetowej, nie wystarczy tylko atrakcyjnie opisać produktów czy usług. We wszystkie treści, tytuły, nagłówki i podpisy zdjęć muszą być wplecione słowa kluczowe. Jeżeli Twoja strona internetowa nie przynosi wyników, to bardzo możliwe, że słowa kluczowe są źle zoptymalizowane.

To właśnie od nich powinniśmy zacząć tworzenie treści strony. Musimy dobrze przemyśleć ich ilość: nadmiar może być tak samo szkodliwy, jak ich niedobór. Pamiętaj, żeby zawrzeć słowa kluczowe w różnych miejscach strony – najważniejszy jest naturalny efekt.

Twoje słowa kluczowe są zbyt konkurencyjne

Można się zastanawiać: jak to, czy frazy kluczowe nie powinny być właśnie konkurencyjne? Oczywiście, ale musimy liczyć siły na zamiary. Jeżeli działamy w bardzo konkurencyjnej branży, na przykład tej odzieżowej, gastronomicznej, sportowej, elektronicznej, to próba pozycjonowania strony na te same słowa kluczowe co nasza potężna konkurencja prawdopodobnie nie przyniesie zbyt dużych efektów.

W takim przypadku warto rozważyć pozycjonowanie strony na frazy long tail, a więc te bardziej szczegółowe, które lepiej opisują nasze produkty. Chociaż mają one co prawda mniejszą miesięczną liczbę wyszukiwań, to są też mniej konkurencyjne – da nam to większą szansę na zajęcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google.

Content marketing – postaw na wartościowe treści

Kiedy odpowiednio dobraliśmy już słowa kluczowe, musimy przyjrzeć się treściom na naszej stronie. Musimy spojrzeć na nie nie tylko z punktu widzenia pozycjonowania, ale też użytkownika. Czy uzyska on z treści na stronie wszystkie potrzebne informacje na temat Twojej firmy? Czy są one angażujące, napisane zrozumiałym językiem? Treści ze strony głównej, pozostałych zakładek, czy bloga, powinny utwierdzać potencjalnych klientów w przekonaniu, że jesteśmy ekspertem w danej branży.

Oczywiście zarówno w sklepie internetowym, jak i witrynie firmowej bardzo ważne są unikalne treści – jakiekolwiek plagiaty sprawią, że strona www znajdzie się niżej w wynikach wyszukiwania.

Dopracuj aspekty techniczne w swoim sklepie internetowym

W przypadku sklepów internetowych częstą przyczyną słabej pozycji w wynikach wyszukiwania są błędy techniczne na stronie. Ich lista może być długa:

  • brak optymalizacji strony z błędem 404

  • długie ładowanie się strony

  • niezaładowane zdjęcia albo zdjęcia złej jakości

  • zachodzące na siebie elementy strony

  • nierozwijające się menu

Wszystkie te błędy nie tylko utrudniają użytkownikom nawigację przez kluczowe elementy strony internetowej, ale sprawiają też, że wydaje się ona nieprofesjonalna, co wpływa na odbiór całej naszej marki.

Czy nie zapomniałeś o responsywności w swoim sklepie internetowym?

Dzisiaj, kiedy prawie połowa ruchu w Internecie odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych, responsywność strony jest jednym z ważniejszych aspektów każdej witryny firmowej. Jeżeli nie zadbamy o ten aspekt, połowa klientów może po prostu nie dowiedzieć się nigdy o naszej stronie. Ponieważ żadna firma nie może sobie pozwolić na taką stratę, koniecznie musimy zadbać o odpowiednie wyświetlanie naszej strony na urządzeniach mobilnych.

Gdy w teorii wszystko powinno działać

Dopracuj UX na swojej stronie

Tzw. doświadczenia użytkownika to wszystkie odczucia i reakcje użytkownika na temat naszej strony. Może się na nie składać praktycznie wszystko: łatwość filtrowania produktów, ilość opcji płatności czy wysyłki, intuicyjny design, możliwość powiększania zdjęć i wiele, wiele innych czynników. Oczywiście użytkownicy biorą też pod uwagę kwestie już przez nas opisane jak responsywność strony czy merytoryczne treści. Jeżeli User Experience nie będzie na wysokim poziomie, to niestety – możemy się pożegnać z wysoką pozycją w wynikach wyszukiwania.

Możemy sobie zadać pytanie: skąd Google będzie wiedziało, że użytkownikowi nie spodobała się nasza witryna? Odpowiedź jest bardzo prosta – w takiej sytuacji pewnie szybko wyjdzie on ze strony głównej. Krótki czas wizyty na stronie i brak klikania w poszczególne zakładki to sygnał, że strona internetowa nie spełniła swojego zadania.

Aby zaradzić złemu UX, najlepiej jest przejść tę samą ścieżkę, co nasz potencjalny klient: od momentu wejścia na stronę aż po zakończenie zakupu. Wtedy możemy odkryć wiele punktów, które powodują, że tracimy użytkowników.

Nieodpowiednie linkowanie wewnętrzne może być wynikiem niskiej pozycji Twojej strony głównej w Google

Linki w obrębie witryny, które prowadzą do innych zakładek naszej strony to bardzo dobra metoda SEO. Niestety – źle wykonana może spowodować więcej strat niż zysków. Przede wszystkim upewnijmy się, że linkowanie wewnętrzne odpowiednio działa: kliknięcie w link, który się nie otwiera, na pewno zniechęci użytkownika.

Po drugie z linkowaniem wewnętrznym nie można przesadzić: jeżeli w co drugim akapicie znajduje się link odnoszący do innej strony na naszej witrynie, może to być przesadą.

Oczywiście istnieje też o wiele więcej innych, bardziej skomplikowanych kwestii związanych z linkowaniem wewnętrznym, które mogą przerosnąć przeciętnych właścicieli witryn.

Nie wiesz jak naprawić SEO na swojej stronie? Pomoże Ci doradztwo marketingowe

Twoja witryna nie wspina się w wynikach wyszukiwania, a Ty po przejrzeniu struktury strony nie wiesz, na czym polega problem? Nic dziwnego – pozycjonowanie strony to bardzo skomplikowana i złożona kwestia. Pozyskiwanie linków niskiej jakości, nieodpowiednio skonfigurowana stopka strony, złe dobranie słów kluczowych, ewentualne problemy techniczne: lista potencjalnych problemów nie ma końca.

Profesjonalna agencja marketingowa przeanalizuje Twoją stronę i przedstawi Ci, dlaczego Twoja strona nie ma odpowiedniej pozycji w wynikach wyszukiwania. Naprawi też wszelkie niedociągnięcia, czy to od strony technicznej, czy pozycjonowania.

Zapisz się na newsletter

Może będziesz zainteresowany tym:

Gdy w teorii wszystko powinno działać, a w praktyce nie działa nic – co zrobić, gdy nasza strona internetowa nie przynosi oczekiwanych wyników?

Zainteresowany?

Opisz czego potrzebujesz - wycenimy w ciągu 24h