Spis treści

Dlaczego WordPress jest taki popularny?

Jeżeli posiadasz stronę internetową albo planujesz jej założenie, to na pewno obiła Ci się o uszy nazwa WordPress. Jest to oprogramowanie do tworzenia stron (CMS), z którego obecnie korzysta większość web designerów i agencji marketingowych. Dlaczego WordPress jest tak popularny?

Główną zaletą WordPressa jest to, że jest on… darmowy

Zacznijmy od przyczyny bardzo przyziemnej, ale na pewno ważnej. CMS WordPress jest programem darmowym – jest to tak zwane otwarte oprogramowanie. Jest to rzadkie wśród tak przydatnych i popularnych programów, ale w przypadku tego systemu zarządzania treścią jest to na razie niezmienne.

WordPressa można bezpłatnie pobierać, instalować, używać i modyfikować, aby dopasować go do swoich potrzeb. Dzięki temu korzystają z niego nie tylko profesjonaliści, ale też amatorzy, którzy chcą stworzyć stronę internetową samodzielnie. Jest to duża przewaga systemu WordPress i na pewno jeden z czynników, decydujących o jego popularności.

Oczywiście należy pamiętać, że jeśli chcemy stworzyć stronę internetową, to potrzebujemy też domeny i hostingu, które są już płatne.

Zalety systemu WordPress – jest łatwy w użyciu

Darmowy dostęp to jedno, ale system WordPress nie zdobyłby takiej popularności wśród systemów zarządzania treścią, gdyby nie łatwość w jego użytkowaniu. WordPress nie wymaga znajomości programowania czy kodowania. Dlatego właśnie korzystają z niego nie tylko największe firmy, ale też osoby, które kompletnie nie znają się na web designie. Możemy tutaj zapomnieć (o ile chcemy) o programowaniu, kodowaniu i HTML-u.

WordPress posiada łatwy w opanowaniu interfejs, w którym znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy do stworzenia strony internetowej. Na samym początku do wyboru mamy szablony, dzięki którym nasza strona od razu będzie profesjonalnie wyglądać. Następnie możemy w łatwy sposób „wypełnić ją” blokami tekstu, zdjęciami, grafikami, wideo, nagłówkami i wszystkimi innymi elementami, które sobie wymarzymy.

Ilość wtyczek systemu WordPress jest praktycznie nieograniczona

Ponieważ WordPress jest programem open source, to cały czas powstają do niego nowe pluginy. Każda wtyczka do tego systemu CMS oznacza nowe funkcje, które możemy dodać na naszej stronie. Ilość wtyczek dostępnych w tym systemie jest porażająca – obecnie WordPress posiada ich aż 54 tysiące! To jeszcze nie koniec. Ponieważ jest to program typu open source, to programiści stale mogą dodawać kolejne ulepszenia i nowe wtyczki. Oznacza to, że WordPress stale się rozwija i nigdy nie zostaje w tyle. Jest to cecha, która w przypadku tworzenia strony internetowej jest niezbędna.

Zalety WordPress – stworzysz z nim stronę swoich marzeń

Ilość wtyczek to nie wszystko. WordPress posiada też tysiące szablonów do wyboru. Motywy WordPress są łatwe do dostosowania, ponieważ wiele z nich ma własny panel opcji, który pozwala zmieniać kolory, przesyłać logo, zmieniać tło, tworzyć „suwaki” – możemy naprawdę dostosować je do własnych potrzeb, a to wszystko bez wpisania jednej linii kodu. Niezależnie od tego, czy tworzysz sklep internetowy, bloga, witrynę biznesową – znajdziesz szablon dla siebie.

Dlaczego WordPress jest taki popularny?

WordPress zalety – darmowe wspomaganie SEO

Zalety WordPressa dotyczą nie tylko wyglądu stron internetowych, ale też ich funkcjonalności i dostosowania do potrzeb wyszukiwarek. SEO, a więc pozycjonowanie, to teraz jeden z najważniejszych aspektów dla twórców stron internetowych. Na szczęście WordPress jest zbudowany z myślą o ruchu w wyszukiwarkach. Oznacza to, że wyszukiwarka Google zazwyczaj wysoko ocenia strony stworzone na WordPressie. Musimy jednak oczywiście przyłożyć się do dobrego wyniku SEO.

Wtyczki SEO systemu WordPress

Przede wszystkim, aby zoptymalizować witrynę, musimy użyć wtyczki WordPress SEO. Mamy ich do wyboru kilka:

  • Yoast
  • All-in-One SEO
  • Schema
  • Schema Pro
  • i wiele innych.

Dzięki tym wtyczkom łatwiej nam będzie zoptymalizować stronę internetową na potrzeby wyszukiwarki Google, np. pod kątem słów kluczowych, ale nie tylko. System zarządzania treścią WordPress ułatwi nam tworzenie atrakcyjnych linków bezpośrednich, zarządzanie metadanymi, optymalizację multimediów i integrację innych narzędzi.

Wady WordPress – czy WordPress w czymś ogranicza?

Jak każdy CMS, również WordPress ma swoje problemy. Chociaż z większością z nich można łatwo sobie poradzić, to powinniśmy o nich powiedzieć. Przede wszystkim łatwo jest przesadzić z ilością instalowanych wtyczek. Są one bardzo pomocne, ale jeżeli zainstalujemy ich zbyt wiele, może to spowodować spowolnienie stron www. Rozwiązanie jest proste – instaluj wtyczki, które naprawdę Ci się przydadzą i od czasu do czasu rób w nich porządki i usuwaj te niepotrzebne.

Wracając jeszcze na chwilę do szablonów – chociaż jest ich mnóstwo, to wiele z nich jest do siebie podobnych. Może się więc zdarzyć, że stworzymy stronę może nie identyczną, ale łudząco podobną do konkurencji. Dlatego jeżeli chcemy postawić na oryginalność, warto zlecić zaprojektowanie naszej witryny profesjonalnej agencji, która zaprojektuje własny szablon. Mamy wtedy pewność, że projekt naszej strony jest całkowicie unikalny i wyróżnia się na tle stron stworzonych na WordPressie.

WordPress może nie być najlepszym wyborem dla dużych stron e-commerce

System CMS WordPress może się też nie sprawdzić w przypadku bardzo rozbudowanego sklepu internetowego z dziesiątkami tysiący produktów. Jego możliwości mogą być po prostu niewystarczające. Dlatego właśnie w przypadku naprawdę rozbudowanych sklepów e-commerce radzimy wybrać inne narzędzie. Dla większości stron www będzie to jednak zdecydowanie wystarczający CMS, który podoła ilości produktów oraz odwiedzających.

Jak widać, zalety i wady systemu WordPress są nieporównywalne. Chociaż ten system zarządzania treścią ma też oczywiście swoje minusy, to korzyści, jakie nam daje, znacznie przeważają wszelkie wady. Popularność WordPressa nie jest w końcu przypadkowa. Jego wady i zalety w porównaniu do innych CMS-ów wypadają bardzo korzystnie.

Stworzenie strony przez agencję sprawi też, że jej panel administracyjny będzie prosty w nawigacji. Dzięki temu w przyszłości, kiedy na przykład zrezygnujemy już z pomocy agencji, będziemy w stanie sami aktualizować i modyfikować naszą witrynę. W przypadku stron stworzonych od podstaw nie zawsze jest to takie proste.

System CMS WordPress – nie musisz sam budować strony internetowej

Jeżeli pomimo prostoty WordPressa nie chcesz sam tworzyć na nim strony, nie jest to problem. Większość agencji marketingowych korzysta właśnie z tego narzędzia do budowania stron internetowych. Możemy więc oddać budowę witryny internetowej w ręce profesjonalistów i dalej cieszyć się wieloma zaletami WordPressa.

Zapisz się na newsletter

Może będziesz zainteresowany tym:

Zainteresowany?

Opisz czego potrzebujesz - wycenimy w ciągu 24h