Dlaczego WordPress w wielu przypadkach sprawdzi się lepiej niż strona na czystym HTML bez CMS?

Spis treści

Dlaczego WordPress w wielu przypadkach sprawdzi się lepiej niż strona na czystym HTML bez CMS?

Kiedyś tworzenie strony internetowych kojarzyło się z ciągiem kodu – HTML-em. Dzisiaj na szczęście, aby zbudować stronę, nie jest już potrzebna znajomość tego języka. WordPress i inne CMS-y pozwalają na łatwe budowanie funkcjonalnych stron bez znajomości języka HTML. Jaką przewagę nad stronami zbudowanymi w HTML mają te stworzone w WordPress?

Co to jest strona WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią, tak zwany CMS. Jest to jedna z najpopularniejszych platform tego rodzaju. System zarządzania treścią to oprogramowanie, które umożliwia użytkownikowi tworzenie, edytowanie, organizowanie i publikowanie treści – stron internetowych i sklepów e-commerce. W programie WordPress wszystko tworzymy i zmieniamy w panelu administracyjnym zaprojektowanym specjalnie w taki sposób, aby był przyjazny dla użytkownika. Strony WordPress nie wymagają znajomości kodowania, a więc HTML.

Zalety strony na WordPress

Strony WordPress wyróżniają się tam, że ich stworzenie nie wymaga żadnych umiejętności technicznych. Platforma jest specjalnie zaprojektowana tak, aby była bardzo przyjazna dla początkujących. Zamiast konieczności kodowania większość czynności można wykonać za pośrednictwem interfejsu użytkownika.

Pozwala on na:

  • tworzenie i aktualizowanie treści na stronie
  • dostosowanie funkcjonalności i wyglądu Twojej witryny
  • zarządzanie SEO

System WordPress jest wysoce konfigurowalny

WordPress pozwala na dowolne zmiany w wyglądzie strony. System CMS WordPress odznacza się dużą ilością dostępnych motywów, dzięki czemu wygląd witryny można do woli dostosowywać do swojego gustu. Dostępne są dosłownie tysiące szablonów graficznych. Wygląd strony to WordPress to jednak oczywiście nie wszystko – liczy się też funkcjonalność. Tą z kolei można do woli zmieniać dzięki dużej ilości wtyczek. Wtyczki działają jak rozszerzenia kodu, aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność witryny.

WordPress stale się rozwija

System WordPress jest programem typu open source – oznacza to, że każdy, kto posiada takie umiejętności, może naprawiać jego problemy i błędy, tworzyć i rozwijać własne motywy i wtyczki WordPress. Pomaga to w szybkim rozwoju WordPressa, który często ma nowe aktualizacje, a tym samym oferuje nowe funkcjonalności.

Strona WordPress – wady

Zalety popularnego systemu CMS to oczywiście nie wszystko – posiada on też swoje wady. WordPress jest zbudowany na PHP i MySQL. Na szczęście nie oznacza to, że platforma wymaga znajomości PHP – przynajmniej w przypadku większości osób. Ten język programowania musisz znać tylko wtedy, kiedy chcesz wprowadzić bardziej zaawansowane działania, których nie oferują wtyczki ani motywy.

Druga sprawa to kwestia wykonywania aktualizacji WordPressa – jeżeli chcemy, żeby wszystkie wtyczki i motywy były aktualne, od czasu do czasu stronę trzeba aktualizować.

Dlaczego WordPress w wielu przypadkach sprawdzi się lepiej niż strona na czystym HTML bez CMS?

Strona stworzona na czystym HTML – dlaczego nie zawsze warto w nią inwestować?

HTML (Hypertext Markup Language) to język kodowania, który służy do tworzenia stron internetowych od podstaw. Język ten możemy kojarzyć z ciągiem literek, cyferek i znaków, który dla większości osób nic nie znaczy. HTML pozwala na zbudowanie wymarzonej strony, w której każdy aspekt wyglądu i funkcjonalności można do woli modyfikować. Nie mamy tutaj jednak dostępu do wygodnego interfejsu – każda zmiana oznacza pisanie długich linijek kodu. Tworzenie strony internetowej na HTML oznacza długi okres uczenia się kodu, co oczywiście przekłada się na czas stworzenia takiej strony oraz jej cenę.

Z drugiej strony WordPress to system zarządzania treścią, w którym możesz przesyłać pliki, publikować treści i multimedia bez tworzenia ani jednego wiersza kodu.

SEO – WordPress vs. HTML

Dla właścicieli stron i sklepów internetowych liczy się oczywiście nie tylko wygląd i funkcjonalność strony, ale również jej wyniki SEO. Jeżeli chcemy, żeby na naszą witrynę trafiło jak najwięcej osób, musimy zadbać o jej widoczność w Internecie, a to oznacza konieczność wyświetlania się na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google. Aby przyciągnąć organiczny ruch do Twojej witryny, musisz zoptymalizować na swojej stronie SEO. Jak wygląda ten aspekt w stronach zbudowanych na WordPressie i tych stworzonych w HTML?

Pozycjonowanie na stronie WordPress

WordPress jest bardzo przyjazny pozycjonowaniu SEO. Umożliwia on łatwe dostosowywanie tekstu alternatywnego obrazu, metaopisów, nagłówków i niestandardowych adresów URL bezpośrednio w panelu nawigacyjnym. Możesz także wybierać spośród tysięcy responsywnych motywów, aby zaprojektować witrynę przyjazną dla urządzeń mobilnych, co aktualnie jest bardzo ważne dla przeglądarek. Jeśli nie masz doświadczenia lub wiedzy na temat SEO, możesz pobrać lub kupić szereg wtyczek WordPress, które mogą Ci w tym pomóc. Wtyczki takie jak Yoast SEO, WP Rocket i Redirection pozwalają kontrolować wiele aspektów SEO strony w bardzo prosty sposób.

HTML dla SEO

Istnieje kilka sposobów optymalizacji witryny HTML pod kątem wyszukiwarek. Dodawanie słów kluczowych do postów i stron, linkowanie do stron wewnętrznych i zewnętrznych oraz optymalizacja adresów URL, tagów nagłówków, tagów tytułu, metaopisów i tekstu alternatywnego obrazu to najlepsze praktyki. W tym przypadku nie pomogą nam jednak wtyczki – zamiast tego musisz poświęcić czas na stworzenie odpowiednich tagów i kodu dla swojej witryny.

Dla kogo WordPress, a dla kogo HTML?

Platforma WordPress nie bez powodu zdobyła taką popularność. Na jej podstawie stworzone zostało już 30% stron w Internecie. Jest prosta w użytkowaniu, pozwala na dodawanie wiele motywów i wtyczek bez znajomości PHP, a przy tym wszystkim jest darmowa. Stronę WordPress może stworzyć nawet amator, chociaż specjalista od web designu na pewno wykorzysta więcej możliwości programu. WordPress będzie idealnym narzędziem dla większości przedsiębiorców, którzy posiadają małe i średnie firmy.

HTML z kolei wymaga więcej czasu i pieniędzy. Oczywiście – pozwala on na stworzenie całkowicie oryginalnej witryny dostosowanej do naszych zindywidualizowanych potrzeb, dlatego na tę opcję projektowania stron powinny zdecydować się osoby, które dla swoich upodobań są w stanie poświęcić więcej czasu i pieniędzy. Coraz więcej wtyczek i motywów dostępnych w programie WordPress powoduje jednak, że często nie można już rozróżnić strony WordPress od tej zrobionej na HTML.

Zapisz się na newsletter

Może będziesz zainteresowany tym:

Dlaczego WordPress w wielu przypadkach sprawdzi się lepiej niż strona na czystym HTML bez CMS?

Zainteresowany?

Opisz czego potrzebujesz - wycenimy w ciągu 24h