ENIAC, ABC, ARR – która z tych maszyn była pierwszym komputerem?

Pierwszy komputer

XX wiek, był ciekawą dekadą pod względem rozwoju i budowy nowych urządzeń, które może nie do końca jeszcze przypominają obecne komputery, ale były dla obecnych technologii pewnymi pionierowi wzorcami.

Wyścig technologii

Wojna technologii, w której rywalizowali ze sobą naukowcy w dziedzinach mechaniki, informatyki i matematyki. Przyniosła wiele innowacyjnych pomysłów, z których obecnie korzystam każdego dnia.

Pierwsze komputery prywatne

Maszyny Zusego

Konrad Zues był niemieckim wynalazcą, którego możemy nazwać za niemieckiego ojca informatyki i pioniera w działaniach komputerów i maszyn w systemie binarnym.

Uzyskał w 39 roku patent na pamięć mechaniczną.

Jego maszyny Z1(1936-1938), Z2(1940), Z3(1943) to pierwsze prototypy, programujące wykorzystujące binarne, liczby zmiennoprzecinkowe, z 16-bitową arytmetyką stałoprzecinkową, działające w sposób automatyczny.

Niestety oryginalne prototypy uległy zniszczeniu podczas wojny. Maszyn nie dało się przenieść związku z ich wspólną wagą około 1000 kg. Wyobrażacie sobie przeglądać strony internetowe na tak wielkim komputerze? A co dopiero z przeglądaniem naszego pięknego Portfolio.

Atanasoff-Berry Computer, ABC

ABC to kolejna nazwa komputera pochodząca tym razem od nazwisk jej twórców, Johna Atanasoffa i Clifforda Berry’ego. Powstała w 1939 roku na Uniwersytecie Iowa. Za kwotę 650 USD. Ta maszyna stosowała system dwójkowy.

Maszyna była bardzo duża i potrzebowała stałego nadzoru operatora, miała 270 lampek.

Ten prototyp przyniósł ze sobą wiele kontrowersji w 1973 roku., kiedy to sędzia federalny unieważnił patent twórców ENIAC i mianował Johna Atanasoffa elektronicznego wynalazcą komputera cyfrowego.

Eniac

W tym tygodniu na naszym Instagramie, mogliście sprawdzić swoją wiedzę historyczno-technologiczną wiedzę na temat tego urządzenia. Dla przypomnienia jeszcze raz, troszeczkę więcej wam o nim opowiemy.

Elektronice Numerical Integrator And Computer- trochę długa nazwa, prawda? Oznacza on Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer.

Powstał on w latach 1943-1945 na kampusie Pensylwanii. Został zaprojektowany przez dwójkę inżynierów J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego.

Skonstruowany na potrzeby wojska do sporządzania tablic artyleryjskich, wytwarzania broni jądrowej i wodorowej, prognozowania pogody, projektowania tuneli aerodynamicznych i badań nad promieniowaniem kosmicznym, obliczania wartość liczby pi z dokładnością do tysiąca miejsc po przecinku. W 50 rocznice ENIAC w 1996 roku na uniwersytecie powstał projekt ENIAC w chipie, gdzie przedstawiono cały układ scalony o funkcjach pierwszego komputera w chipie. Przeczytaj więcej o ENIAC

Colossus

Colossus to maszyna zbudowana przez tajną służbę brytyjską. W 1943 roku pod Londynem w Bechler Park. Została zbudowana przez Toma Fowlera, Maxa Newmana na podstawie teorii Alana Turinga.

Stanowił tajny projekt do rozpracowywania sposobu działań niemieckich i łamania tajnych szyfrów. Na Netflixie można obejrzeć film, właśnie na temat przebiegu jej powstawania. Pod tytułem ” Gra tajemnic”. Przeczytaj więcej o Colossus

Analizator Równań Różniczkowych, ARR

Co prawda 20 lat po pierwszych prototypach i wynalazkach informatycznych, w Polsce naukowcy również szukali innowacyjnych rozwiązań. W 1954 roku stworzono komputer analogowy na Państwowym Uniwersytecie Matematycznym w Warszawie pod czujnym okiem profesora Leona Łukaszewicza.

Zapisz się na newsletter

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on google
Google+

Może będziesz zainteresowany tym:

Woocommerce shop

Zalety sklepu na WooCommerce

Spis treści WooCommerce jest coraz szybciej rozwijającym się rozwiązaniem z zakresu e-handlu elektronicznego. Pozwala ono na uruchomienie sklepu internetowego bez potrzeby gromadzenia nadmiernych zasobów finansowych,

Czytaj więcej »

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu