Spis treści
WordPress to obecnie czołowy CMS wśród programów pozwalających na tworzenie stron internetowych i blogów. A jedną z jego najpopularniejszych wtyczek jest na pewno Elementor – Page Builder, który pozwala na łatwe budowanie strony. Czy pozwala jednak na optymalizację szybkości ładowania strony?
Jak działa wtyczka Elementor?
Jest to narzędzie, które pozwala na budowanie stron na WordPressie działające na zasadzie „przeciągnij i upuść”. W ten sposób umożliwia proste tworzenie nietypowych układów i szablonów, a to wszystko bez żadnej wiedzy o programowaniu. W ten sposób można stworzyć nie tylko podstawowe szablony – Elementor pozwala też na budowanie skomplikowanych i rozbudowanych układów strony. Dodaje on do podstawowego WordPressa funkcję edytora wizualnego, dzięki któremu użytkownik może budować rozbudowane układy i od razu widzieć je na żywo.
Przeciwnicy Elementora
Chociaż ta wtyczka brzmi jak marzenie dla osoby, która chce zbudować sobie stronę, to posiada też swoich przeciwników. Można znaleźć opinie, że Elementor spowalnia ładowanie strony, co jest oczywiście niepożądane dla każdego właściciela witryny. W naszych czasach użytkownik już po kilku sekundach może się zniecierpliwić i szukać innej strony. Dlatego szybkość ładowania jest oczywiście bardzo istotną informacją dla firmy posiadającej własną witrynę – głównie pod kątem SEO. Algorytm Google podczas pozycjonowania strony bierze przecież również pod uwagę szybkość ładowania strony. Nie bez powodu optymalizacja stron pod SEO jest jednym z głównych powodów, dla których zatrudniamy specjalistów z agencji interaktywnych.
Dlatego właśnie wielu posiadaczy stron nurtuje pytanie:
…czy Elementor spowalnia stronę internetową?
Prawda wygląda następująco: jest to jedno z najszybszych narzędzi budujących strony. Dużo jednak zależy od tego jak się nim posługujemy. Ciągłe rozbudowywanie strony i dodawanie kolejnych elementówm w chaotyczny sposób może oczywiście spowodować dłuższy czas ładowania – jest to oczywiste. Na szczęście optymalizacja strony zbudowanej na Elementorze jest możliwa i wymaga odpowiedniego podejścia. Najpierw jednak zastanówmy się, czy wina leży po stronie wtyczki.
Optymalizacja sklepu internetowego – czy to na pewno wina Elementora?
To właśnie sklepy internetowe są zazwyczaj bardziej rozbudowane i wymagają dłuższego czasu ładowania. Jeżeli zauważamy, że nasza strona znacznie spowolniła, powinniśmy przyjrzeć się też innym czynnikom, które mogą być winne. Przede wszystkim – zdjęciom. Zbyt duża ilość grafik w dużych rozmiarach niedostosowana do naszej witryny może spowodować długi czas ładowania. Winne mogą być też inne wtyczki. WordPress pozwala na dodawanie dużej ilości pomocnych wtyczek, każda z nich może jednak spowolnić ładowanie strony. To tylko kilka z wielu problemów, które mogą wpływać na czas ładowania strony. Warto się im przyjrzeć, zanim postanowimy wybrać inne narzędzie.
Jak zoptymalizować szybkość strony na Elementorze?
Z powyższego akapitu pojawia nam się następująca lista sposobów na optymalizację Elementora:
- szybki hosting – bez tego wszystkie poniższe kroki nie dadzą efektu, więc upewnij się, że Twój hosting „udźwignie” Twoją witrynę
- minifikacja plików CSS i JavaScript – może to drastycznie zwiększyć wydajność strony
- optymalizacja zdjęć i grafik – skompresowanie i dobranie zdjęć w odpowiednim rozmiarze znacznie zoptymalizuje szybkość ładowania strony. Np. zdjęcia i grafiki w formacie WebP mogą pozytywnie wpłynąć na ten aspekt.
- odpowiednia struktura strony – nie należy dodawać zbędnych sekcji wewnętrznych lub kolumn, tam gdzie nie jest to konieczne, gdyż to zbędne linijki kodu
- użyj cache po stronie serwera, tzw. “cache’owanie”
- zastosuj technikę lazy load – techniki, która pozwala na ładowanie grafik dopiero wtedy, kiedy są potrzebne
Kiedy lepiej wybrać konkurencyjne narzędzie?
Chociaż z Elementora korzystają miliony użytkowników i agencji interaktywnych, to istnieją też oczywiście konkurencyjne programy. Większość użytkowników, którzy zaczynają budować stronę przy pomocy tej wtyczki, nigdy z niej nie zrezygnuje.
Warto jednak pamiętać, że z tej wtyczki korzystają nawet profesjonalne agencje interaktywne, więc w przypadku dużej większości podstron Elementor w zupełności wystarczy do budowy wygodnej i czytelnej strony naszej firmy. Najpierw spróbujmy zoptymalizować szybkość ładowania strony zgodnie z naszymi poradami, a dopiero potem zastanawiajmy się nad zmianą Page Buildera, gdyż w 99% przypadków problem jest gdzieś indziej.