Różnice między grafiką wektorową a rastrową?

Spis treści

Dla większości z nas grafika to tylko „rysunek” na stronie. Specjaliści wiedzą jednak, że temat jest odrobinę bardziej skomplikowany. Podstawowy podział grafik to te wektorowe i rastrowe. Ich podział najlepiej widoczny jest na ekranie komputera, a i wtedy na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Wiedza o tym, czym różnią się te dwa rodzaje grafik, przyda nam się podczas pracy z grafikiem albo naszą agencją kreatywną.

Czym jest grafika wektorowa?

Grafikę wektorową nazywamy też obiektową. Możemy ją opisać jako obraz, który został przedstawiony przy pomocy kształtów i krzywych. Jest to matematyczny zapis konkretnych proporcji i odległości pomiędzy elementami. Taki obraz można dowolnie powiększać i pomniejszać, bez utraty na jakości. Najczęściej obraz posiada rozdzielczość 300 DPI i korzysta z przestrzeni barwnej CMYK. Ponieważ również podczas druku korzysta się z tego rozwiązania, to grafika wektorowa jest niemal idealnie odwzorowana kolorystycznie w przypadku wydrukowania.

Grafika wektorowa nie jest jednak zbyt szczegółowa i nie ma swobodnego przejścia pomiędzy kolorami.

W jakich formatach występuje grafika wektorowa?

Najczęściej są to formaty PDF, AI, EPS, SVG i CDR. Programy, z których korzysta się do obróbki grafiki wektorowej, to Adobe Illustrator, Corel Draw, Affinity Designer i Inkscape. Pliki z grafiką wektorową są bardzo małe, ponieważ wymagają małej ilości informacji.

Kiedy najczęściej stosuje się grafikę wektorową?

Ten rodzaj grafiki najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu logo, więc widzimy go na prawie każdej stronie internetowej. Dzieje się tak dlatego, że grafikę wektorową, a więc tym samym logo, można do woli skalować i zmieniać jego format według potrzeb (strona internetowa, aplikacja, wizytówka, itp.). Z grafiki wektorowej korzysta się też przy rysunkach technicznych, w typografii i podczas prezentacji – w ten sposób przedstawia się wykresy i diagramy.

grafika

Czym różni się grafika rastrowa od grafiki wektorowej?

Grafikę rastrową nazywamy inaczej bitmapą albo rastrem. Można ją opisać jako siatkę złożoną z pikseli. Piksel ma przypisane miejsce i kolor (zawsze tylko jeden). Za pomocą grafiki rastrowej ukazujemy obraz cyfrowy. Najczęściej stosuje się ją w zdjęciach z aparatu cyfrowego. Taka grafika może występować w 3 trybach koloru:

kolorowy – każdy piksel ma kolor przypisany z przestrzeni barw CMYK albo RGB

czarno-biały – jak można się domyślić, piksele są tylko białe albo czarne

monochromatyczny – w tym trybie piksele są białe, czarne albo szare (w różnych odcieniach)

Grafikę rastrową można skalować, jednak podczas zmniejszania i powiększania obraz straci jakość – pojawi się tzw. pikseloza. Taki obraz dobrze się kompresuje, jednak jest to kompresja stratna – ilość pikseli jest zredukowana. Obraz jest szczegółowy, a więc przejście pomiędzy kolorami jest subtelne. Pliki z grafiką rastrową zajmują dużo miejsca. Ciężko jest je również skonwertować na grafikę wektorową – najczęściej nie ma to też większego sensu.

W jakich formatach występuje grafika rastrowa?

Najczęściej jest to Bitmap, OpenRaster, ICO, ale również JPEG, TIFF, PNG oraz popularny GIF. W tych ostatnich grafika jest jednak kompresowana. Grafiki rastrowe edytuje się w Photoshopie, Paincie i GIMP-ie.

Czym jest rasteryzacja?

Jest to konwersja obrazu z formy wektorowej do obrazu rastrowego. Robi się to w celu wyświetlenia obrazu na urządzeniu wizyjnym, wydrukowania go albo w celu zapisania pliku w formacie bitmapowym. Jak już wspominaliśmy, konwersja w drugą stronę jest rzadko stosowana.

Dlaczego warto znać różnicę pomiędzy grafiką wektorową a rastrową?

Taka wiedza przyda nam się przede wszystkim w przypadku komunikacji z grafikiem albo agencją. Kiedy specjaliści zaczną rzucać profesjonalnymi określeniami, nie będziemy już zdezorientowani. Znając różnice pomiędzy tymi grafikami, możemy wysyłać grafikowi pliki w odpowiednim rozmiarze i formacie. Nie będzie już też niedomówień związanych z jakością obrazu i pytań o piksele i kolory.

Chociaż zrozumienie różnic pomiędzy grafiką wektorową a rastrową wymaga pewnej wiedzy technicznej, to w bardzo łatwy sposób można je rozróżnić. Wystarczy powiększyć grafikę zapisaną na przykład w pliku PDF – jeżeli zobaczymy piksele, mamy do czynienia z grafiką rastrową. Jeżeli obraz będzie „gładki”, bez żadnych wyraźnych pikseli, to jest to grafika wektorowa. Można je też oczywiście rozpoznać po rozmiarze – grafika rastrowa może mieć nawet kilkadziesiąt albo kilkaset MG.

Zapisz się na newsletter

Podziel się tym wpisem

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Telegram

Może będziesz zainteresowany tym:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu.
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Klikając, akceptujesz politykę prywatności i warunki