Serwer, hosting, domena — trzy filary strony internetowej

Spis treści

serwer

Masz już wymarzony projekt strony internetowej i zastanawiasz się co dalej?
Czas na to, aby ujrzał on światło dzienne (i nocne)! Czas na poznanie i zrozumienie technicznych zagadnień!

Dzięki nim będziesz dokładnie wiedzieć co, po co i dlaczego. Łatwiej zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie i zrozumiesz, dlaczego proponujemy właśnie taką drogę do świetlanej przyszłości Twojej strony internetowej.
Na początek załóżmy, że:

Serwer internetowy = dom
Hosting = wynajem domu
Domena internetowa = indywidualny adres wynajmowanego domu

Ubierz kask — zapraszamy na budowę Twojej wiedzy od fundamentów!

Serwer internetowy

Fizyczny dom dla Twojej strony internetowej.

Co to jest serwer?

Każda strona internetowa musi mieć „gdzie mieszkać” przez całą dobę. Serwer pełni fizyczną rolę domu dla Twojej strony.

Serwer jest komputerem i oprogramowaniem. W przypadku serwerów, na których przechowywane są pliki stron internetowych, mówimy o serwerach internetowych.

Jaki serwer wybrać?

Nieprzerwane połączenie z siecią internetową, zaawansowane parametry i ponadprzeciętne bezpieczeństwo odróżniają zewnętrzny serwer od indywidualnego sprzętu, z którego korzystasz na co dzień.

Serwery zewnętrzne działają non-stop, nieprzerwanie umożliwiając wizyty na Twojej stronie internetowej wszystkim zainteresowanym. O każdej porze dnia i nocy.

Dodatkowo mają zaawansowane systemy chłodzenia i sprzyjające warunki otoczenia (temperatura i wilgotność powietrza) dostosowane do utrzymania ciągłego, bezawaryjnego działania. Dzięki połączeniu z Internetem poprzez światłowód o dużej przepustowości gwarantują pewność nieprzerwanego dostępu do sieci.
Ich rozwinięta pamięć operacyjna umożliwia wieloprocesowe, jednoczesne przetwarzanie. Dodatkowe zabezpieczenia zasilania reagują w razie awarii, aby ciągłość pracy Twojej strony internetowej pozostała nienaruszona.

Korzystanie z serwera dedykowanego oznacza przynależność maszyny do danej strony. Wysoka wydajność, bezpieczeństwo, a także ogromna przestrzeń i dowolność w jej wykorzystaniu kusi szczególnie duże firmy, posiadające duże projekty z większym ruchem na stronie internetowej. Przy zwiększonych możliwościach wzrastają również opłaty, z którymi firma powinna się liczyć.
Wysokie koszty zakupu i utrzymania własnego serwera (opłaty za Internet, energię i opiekę administratora) motywują małych i średnich przedsiębiorców do skorzystania z usług firm, które wynajmują przestrzeń na serwerze.

Hosting strony internetowej

Wynajem domu dla Twojej strony internetowej.

Czym jest hosting?

Hosting stron internetowych to usługa, dzięki której Twoja strona internetowa może mieszkać w przestrzeni serwera zewnętrznego, a tym samym być dostępna w Internecie.

Dzięki hostingowi wynajmujesz cały serwer, bądź jego część. Wówczas przestrzeń na serwerze przekazuje Twoją stronę we wszechświat Internetu!

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?

Hosting hostingowi nierówny. Coraz większa konkurencyjność usługodawców umożliwia wybranie hostingu najbardziej odpowiadającego potrzebom naszej strony.

Przed dokonaniem decyzji, od której zależy jakość, dostępność i działanie naszej strony w Internecie, przyjrzyj się z bliska:

  • szybkości działania łącza — im większa, tym sprawniej działa Twoja strona;
  • czasowi bezawaryjnego działania serwera — firmy hostingowe chwalą się procentową skutecznością. Im wyższy procent, tym większa pewność, że Twoja strona będzie zawsze online;
  • bezpieczeństwu — czy masz zapewnienie o ochronie przed cyberatakami?
  • dostępnej przestrzeni — Twoja strona internetowa ma określoną objętość (wyrażona w MB, bądź GB) – przed wyborem upewnij się, że dany serwer udostępnia wystarczająco dużo miejsca;
  • kopiom bezpieczeństwa — sprawdź, czy są wykonywane okresowe kopie Twoich danych, które w razie ewentualnej awarii będą stanowić zabezpieczenie;
  • wsparciu technicznemu — oferowana pomoc w razie jakichkolwiek wątpliwości to większa kontrola nad stroną i pewność jej użytkowania.

Jaki hosting będzie wystarczający dla Twojej firmy?

Rodzaj hostingu zależy od Twoich potrzeb i stopnia rozbudowania strony internetowej.
Prowadzisz niewielką firmę, a Twoja witryna należy do tych mniej skomplikowanych? Z pewnością wystarczą pojemności małych kont hostingowych (do 1 GB).

Jeżeli Twoja firma rośnie w siłę, a wraz z nią strona internetowa potrzebuje większej pojemności na dysku — możesz powiększać swoją przestrzeń na serwerze!

Rodzaje hostingu

W zależności od wymagań i objętości stron internetowych możesz wybrać odpowiedni rodzaj hostingu. Jaki masz wybór?

Hosting współdzielony

Wynajem ze współlokatorami.

Ten najbardziej popularny rodzaj hostingu polega na dzieleniu serwera z innymi właścicielami witryn. Zasoby serwera rozdzielone są na wiele stron należących do różnych klientów.

Hosting współdzielony jest zazwyczaj najtańszą opcją i wybierają go mniejsi przedsiębiorcy z „lekkimi” stronami internetowymi.
Za obsługę hostingu współdzielonego odpowiada administrator dbający o aktualizacje i zabezpieczenie Twojej strony.

Hosting VPS

VPS to więcej miejsca, praw i możliwości.

Hosting VPS, tak samo jak współdzielony, używany jest przez kilku klientów, jednak jako wynajmujący masz większą przestrzeń oraz kontrolę nad systemem serwera. Osobne oprogramowanie i system operacyjny są udostępnione do Twojego modyfikowania jako administrator. Instalacje, aktualizacje i dbanie o zabezpieczenia są po Twojej stronie, jednak do obsługi tej formy hostingu możesz zatrudnić wsparcie w postaci zewnętrznego opiekuna — administratora.

Hosting w chmurze

Nowoczesny rodzaj hostingu polega na uzyskaniu połączenia z wielu serwerów jednocześnie.

Wówczas wykorzystuje się tyle zasobów, na jakie jest realne zapotrzebowanie.
Rozwiązanie to jest coraz bardziej powszechne również ze względów ekonomicznych.

Ile kosztuje hosting?

Im większy standard wynajmu, tym wyższa cena.

Jak się domyślasz najwięcej zależy od wybranego typu hostingu, oraz od realnej objętości Twojej strony zajmowanej na serwerze. Cenę podnosi również rodzaj oprogramowania i zabezpieczeń.

Koszty hostingu „w widełkach” oscylują w graniach od parudziesięciu do paruset złotych rocznie. Średnią ceną za hosting o podstawowych parametrach jest ta zbliżona do 200 zł za rok.

serwer

Domena internetowa

Indywidualny adres Twojej strony internetowej.

Czym jest domena internetowa?

Masz już dom (serwer), w którym wynajmujesz piękne i funkcjonalne mieszkanie (hosting). Teraz czas zaprosić użytkowników do odwiedzenia Twojej strony.

Adres IP strony www jest jak współrzędne geograficzne — ciąg liczb ciężko zapamiętać, przez co goście mogą mieć problem trafić tam, gdzie powinni.

Aby uniknąć takiej sytuacji, nadajesz nowy adres Twojej stronie. Adres, który będzie intuicyjny, a zainteresowani znajdą drogę prowadzącą do Twojego miejsca w Internecie.
Tym adresem jest domena, która jako nieodłączny element prowadzi do hostingu.

Jaką domenę internetową wybrać?

To Ty wybierasz nazwę domeny i jej rozszerzenie.

Pamiętaj, że adres powinien określać miejsce docelowe, dlatego wybierz nazwę, którą każdy użytkownik będzie mógł samodzielnie wyszukać.

Rozszerzenie domeny to część na samym końcu. Wyróżniamy domeny narodowe (.pl), globalne (.com), funkcjonalne (.gov; .info) oraz regionalne (.pomorze.pl).
Od Ciebie zależy, na jakie rozszerzenie się zdecydujesz.

Domena — hosting — serwer: zależności

Domena — hosting

Mimo że usługi wykupienia domeny i serwera często proponowane są u jednego usługodawcy, są od siebie niezależne. Zazwyczaj jednak przy zakupie w jednym miejscu ich cena końcowa jest niższa, a zarządzanie nimi z jednego konta jest łatwiejsze.

Dodatkowo domenę można przenosić. Jeżeli masz adres swojej strony, jednak z jakichś powodów hosting u obecnego usługodawcy Ci nie odpowiada, możesz zmienić jej „dom”.

Hosting — serwer

Wynajem mieszkania jest ściśle połączony z budynkiem.
Wybierając hosting, jest on przypisany do danego serwera.

W Devispace założenie domeny i wybranie najkorzystniejszego hostingu bierzemy na siebie. W cenie naszej współpracy masz już opłacone wszystkie koszty związane z utrzymaniem strony internetowej przez okres 12 miesięcy!

Proponujemy Ci bezpieczny dom dla Twojej strony internetowej, z korzystnym czynszem i przystępnym adresem.

Wiesz gdzie nas szukać?

54º 24′ 17.338″ N 18º 34′ 34.106″ E = Lęborska 3B, 80-386 Gdańsk

Zapisz się na newsletter

Może będziesz zainteresowany tym:

Serwer, hosting, domena — trzy filary strony internetowej

Zainteresowany?

Opisz czego potrzebujesz - wycenimy w ciągu 24h